Předčasný porod

Pro zdravé – fyziologické těhotenství je v České republice stanovena délka trvání týdnů plus minus dva týdny. Pokud se tedy miminko narodí před ukončeným 37. týdnem bude označeno jako předčasně narozené. Podle týdne, ve kterém se narodí rozdělujeme jeho nezralost na:

 

  • lehkou nezralost: 34. – 36. týden těhotenství
  • střední nezralost: 31. – 33. týden těhotenství
  • těžkou nezralost: 28. – 30. týden těhotenství
  • extrémní nezralost: pod 28. týden těhotenství

Podle porodní hmotnosti miminka pak rozlišujeme miminka na:

  • s nízkou porodní hmotností pod 2500 g
  • s velmi nízkou porodní hmotností pod 1500 g
  • s extrémně nízkou porodní hmotností pod 1000 g

Hranice životaschopnosti předčasně narozeného miminka je v různých státech světa stanovena na jiný těhotenský týden. V České republice byla v roce 1994 legislativně snížena hranice životaschopnosti na porodní hmotnost 500 g nebo ukončený 24. týden těhotenství, přičemž i menší děti, pokud se narodí v dobrém stavu, nejsou zcela bez šance. Miminko již ve 23. týdnu těhotenství má všechny části těla vytvořeny, pouze jsou menší a jejich funkce je nedokonalá, nevyzrálá. Na dozrání potřebují čas, spousty trpělivosti a v mnoha případech i léčebné pomoci. “Anatomická hranice daná vývojem orgánů důležitých pro přežití, především plic, se dnes pohybuje kolem 22. týdne těhotenství. Prognóza živě narozených dětí v období mezi 22. až 24. týdnem je i při současném potenciálu medicíny stále nejistá a dětem se dnes poskytuje aktivní péče pouze v individuálních případech, tedy na přání rodičů, nebo při zjištění překvapivě lepšího funkčního či somatického stavu miminka bezprostředně po porodu. I v této tzv. šedé zóně počty přežívajících dětí bez závažného poškození stoupají a ukazuje se, že výsledky jsou ještě lepší, pokud se volí aktivní přístup, který zahrnuje antenatální (před narozením) podání steroidů, a šetrná, ale účinná stabilizace dítěte po porodu,” říká prof. MUDr. Richard Plavka, CSc. zdroj Nedoklubko

V České republice se předčasně narodí asi každé 12.té miminko. Miminka narozená po 35. týdnu jsou však velmi často už velmi dobře připravena na život na světě a nepotřebují žádnou speciální dopomoc. Plíce miminka jsou v tomto týdnu již dobře vyvinuté. 

Příčiny předčasného porodu jsou v mnoha případech stále nejasné. Kromě zajištění dobrého fyzického zdraví ženy, je velmi důležité, aby se žena během těhotenství cítila dobře i psychicky. Neznamená to, že v těhotenství nesmíte být nikdy smutná, nebo naštvaná, plakat. Jsou to normální emoce a přirozeně k nám patří. Důležité je, ale vyvarovat se zbytečného stresu, který působí dlouhodobě. I v tomto ohledu jsou velmi nápomocné právě hypnoporodní techniky, které žena (i muž) mohou používat kdykoliv v jakékoliv situaci a nejsou vyhrazeny jen porod nebo přirozený porod v termínu porodu.

Zklidnění mysli, klidné uvolněné dýchání je nápomocné v každé stresové situaci. Pro situaci předčasného porodu to platí dvojnásob. K předčasnému porodu je nutné přistupovat vždy maximálně individuálně. Záleží na konkrétní situaci ženy i miminka, na týdnu, ve kterém miminko přichází na svět, na jeho hmotnosti.

I předčasně narozené miminko s dobrou poporodní adaptací si tak může užívat například plného bondingu s maminkou. Stejně tak i předčasný porod může proběhnout sám o sobě přirozeným způsobem, výdy záleží na situaci. V každém případě a z každé situace je dobré snažit se získat to nejlepší pro sebe i miminko. 

I extrémně nedonošená miminka mohou a měly by bát v kontaktu se svými rodiči. I miminka umístěného v inkubátoru je důležité se dotýkat a odsávat pro něj mateřské mléko. Nedonošené děti se krmí pouze mateřským mlékem a jelikož již od 16. tého týdne máte v prsou kolostrum, můžete i takto narozené miminko krmit vaším mlékem. To se nejprve odsává a podává miminku sondou do žaludku, později, jak miminko roste a může se přisát na prso, může žena miminko kojit a postupně kojit i zcela výhradně.

“Můj prvorozený syn se narodil ve 27. těhotenském týdnu a 72 dní strávil v nemocnici. Přesto se nám podařilo, že jsme domů odcházeli s výhradním kojením. Bylo to náročné, ale rozhodně to stálo za to. Od 7. dne po narození bylo možné se s miminkem bondovat – pro nedonošené děti je označováno jako KLOKÁNKOVÁNÍ. To byl naprosto báječný pocit. Kontakt na kůži je zkrátka výjimečný a nenahraditelný a je jedno, kdy probíhá.”

Pokud je žena již hospitalizováno pro podezření na předčasný porod v porodnici, je skvělé používat afirmační a vizualizační techniky a komunikovat s miminkem.