Placenta je vskutku výjimečný orgán a rozhodně stojí za pozornost. Je to měkký orgán o velikosti asi 20 cm v průměru a váhou přibližně půl kilogramu a její porod po porodu miminka uzavírá celý porod.
Možná jste nad jejím využitím zatím příliš nepřemýšleli, nebo si nejste jisti, co je pro vás to pravé, tak se s námi pojďte podívat, jaké jsou možnosti využití a zpracování placenty vašeho miminka.
PLACENTA A JEJÍ VYUŽITÍ
Jaké jsou důvody k tomu zvažovat její využití? Placenta obsahuje velké množství velmi hodnotných látek, ať už jsou to kmenové buňky, vitamíny, proteiny, železo ale také hormon oxytocin. Placenta může pomoci ženě k rychlé rekonvalescenci po porodu, k hojení možného porodního poranění, k doplnění energie, kterou vydala během porodu, ale také s její pomocí můžete předcházet poporodním výkyvům nálad -– takzvanému baby blues.
Po porodu placenty je vhodné vědět, jak si přejete s placentou naložit. V první řadě si ji můžete třeba prohlédnout, podívat se na ni, jak vypadá. Je to zázračný orgán, který se o miminko krásně staral v těhotenství a má také krásný vzhled – vypadá jako strom života. Můžete placentě vyjádřit tiché poděkování a úctu. Pokud placentu ponecháte v porodnici, je s ní naloženo jako s biologickým odpadem. Placentu si můžete ale odnést také domů (můžete mít s sebou připravenou uzavíratelnou potravinovou dózu a termo tašku, nebo vám personál porodnice placentu zabalí do mikrotenového sáčku) a naložit s ní mnoha dalšími způsoby a využít ji tak pro sebe, svoje miminko, ale i širší rodinu. Tradice využití placenty k nám přichází zejména z tradiční čínské medicíny.
Jednotlivé způsoby využití využití placenty
- Zaprvé můžete využít malý syrový kousek, který si žena vloží po porodu pod jazyk. Používá se. když chce žena rychle doplnit energii po náročném porodu když jí to láká a chce to vyzkoušet. Může pozorovat velký příval hormonu oxytocinu. Malý kousek placenty pomáhá zmírnit či zastavit krvácení po porodu, pokud se objeví.
- Druhý způsob použití placenty je, že se oddělí z placenty tři asi centimetrové kousky a ty se použijí na výrobu smoothie –koktejlu první, druhý a třetí den po porodu. Koktejl se připravuje vždy čerstvý. Kousky placenty se uchovávají v lednici v chladu. Na přípravu použijeme lesní ovoce, placentu tak v koktejlu vůbec neuvidíme ani nerozpoznáme. Následně přidáme cokoliv, co máme rádi kdy např. banány, rostlinné mléko nebo kravské mléko, další ovoce, kakao a vytvoříme hladké nápoj, který žena vypije. Smoothie je možné připravit samozřejmě i v porodnici. Jsou porodnice, kde je to již běžné a partner si sebou do porodnice přinese tyčový mixér, nůž, prkénko a potraviny.
- Dále si z placenty můžete nechat připravit placentové kapsle. Ty je možné připravit dvěma různými způsoby podle tradiční čínské medicíny a nebo na raw principu zachování co nejvíce živých látek. Pro zpracování placenty do kapslí placentu předejte porodní asistence, která vám ji zpracuje do kapslí a předá vám hotové kapsle obvykle následující den. Kapsle má tak žena k dispozici velmi rychle po porodu a může je začít ihned užívat. V jejich užívání pak může pokračovat v průběhu prvního půl roku po narození miminka, nejčastěji je užívá v průběhu šestinedělí. Protože placenta obsahuje velké množství hormonů oxytocinu je to dobrý způsob, jak můžete předcházet poporodním výkyvy nálad takzvanému baby blues.
- Z placenty můžete si nechat vyrobit také tinkturu. Její výroba trvá 6 týdnů a následně se používá pro ženu zejména v období emocionální a psychické nerovnováhy. Hodí se na úpravu menstruačního cyklu, při pociťování PMS (premenstruačního syndromu) a v menopauze.
- Z placenty si můžete nechat vyrobit také homeopatika. Která jsou zcela unikátní, jelikož pocházejí z placenty, která se o miminko přímo starala v těhotenství a mohou mu tak poskytnout podporu v době nemoci. Homeopatika mohou pomoci například s novorozeneckou kolikou, při růstu zoubků, při rýmě a kašli, užívat je může ale také žena. Vyrábějí se tinktury a je tak možné je během života doplňovat.
- Na památku si můžete nechat z pupeční šňůry nechat vytvořit srdíčko. Protože pupeční šňůra po přestřižení nadále vysychá, můžete ji vytvarovat do libovolného tvaru a nechat vyschnout.
- Placentu můžete také uctít. Například rituálem, při kterém ji spálíte a její popel pošlete po vodě, a nebo ji zakopete.
Placentu vám může zpracovat vaše porodní asistentka nebo se obraťte na www.zpracovaniplacenty.cz.
Chystáte se placentu zpracovat? Nebo ji již zpracovanou máte? Jaké jsou vaše zkušenosti?